A háború következményeként eddig több mint 7833 milliárd forint kár érte az országot, és a kormány már elkezdte a helyzet alapos felmérését.


Kép: Getty Images / Christopher Furlong - Ukrajnából érkező menekültek a záhonyi vasútállomáson, 2022. március 7-én.

7833 milliárd 735 millió forintnyi gazdasági veszteséget jelentettek be.

az Orbán-kormány államtitkára az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban.

Az ügy háttere az, hogy a Mi Hazánk párt országgyűlési képviselője, Novák Előd, írásos formában kereste meg Orbán Viktor miniszterelnököt. Kérdése, amely némileg éles hangvételű volt, arra irányult, hogy pontosan milyen pénzügyi terheket viseltek eddig a magyar állampolgárok az ukrán háború következményeként.

A kérdést végül Fónagy János, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) parlamenti államtitkára reagálta le, miután az ellenzéki politikus felvetette azt.

Az NGM által február 21-én, Orbán Viktor évértékelője előtt kiadott válaszban egyrészt rögzítik, hogy hazánk soha nem szállított fegyvert az ukránoknak és nem is fogu erre a célra pénzt adni, de minden humanitárius segítséget megad és a jövőben is kész hozzájárulni a nemzetközi humanitárius erőfeszítésekhez. Magyarországra a háború kezdete óta mintegy 1,5 millió menekült érkezett, akik közül 80 ezren tartósan is hazánkban tartózkodnak. Ezen túlmenően folyamatosan segítettük Ukrajnát az energiaellátásban, az orvosok képzésében és az emberi életek mentésében - tette hozzá az államtitkár.

- közölte Fónagy János.

Ez a jelenlegi árfolyam alapján körülbelül 7833 milliárd 735 millió forintot jelent.

Az államtitkár véleménye szerint a legfontosabb tényezők a következők:

Fónagy János arról is írt, hogy további gazdasági károkat okozott, hogy a háború közvetett következményeként a magyar GDP a potenciális növekedése alatt teljesített, amelyen belül a főbb exportpiacnak számító európai gazdaságok növekedési kilátásai is visszaestek. Ezen túlmenően a vállalatok beruházásokat halasztanak el, sérültek a keleti ellátási láncok, a magyar családoknak jelentős kárt okozott a háború miatt nagymértékben megemelkedett infláció és erős óvatossági motívum jelent meg. A háború miatti kockázatok széles köre, a GDP konfliktus miatti mérséklődése és a korábbi magas infláció a magyar költségvetést is negatívan befolyásolta.

A fővárosi, városi közlekedés engedményei, az önkormányzati tételek, valamint a szociális

A juttatások szintén a megjelölt összeg részét képezik - fűzte hozzá.

Egy figyelemre méltó esemény zajlott le a közelmúltban, amikor az Egyesült Államok benyújtotta Ukrajnának a számlát. Már február elején Donald Trump világossá tette, hogy az amerikai támogatásokért cserébe szeretné megszerezni a háborúval sújtott ország ritkaföldfém-készleteihez való hozzáférést. Ez a lépés sokat elárul az új amerikai adminisztráció Ukrajnával szembeni politikai irányvonaláról, hiszen Scott Bessent pénzügyminiszter személyében ő volt az első kormánytag, aki Kijevbe látogatott. Volodimir Zelenszkij végül visszautasította azt az amerikai követelést, amely szerint Ukrajnának 500 milliárd dollár értékben ásványkincsekkel kellene ellentételeznie az amerikai támogatásokat. Azt hangoztatta, hogy az Egyesült Államok által nyújtott segítség nem közelítette meg ezt az összeget, és konkrét biztonsági garanciák sem álltak rendelkezésre.

Related posts