Kína reagált a koronavírus helyzetével kapcsolatos aggályokra.

Kína kedden bejelentette, hogy a Covid-19 vírus nyomvonalának nyomon követésével kapcsolatosan több adatot és kutatási eredményt osztott meg a nemzetközi közösséggel, mint bármely más ország. Ezt a kínai külügyminisztérium hivatalosan is megerősítette.
Válaszul az Egészségügyi Világszervezet előző napi közleményére, amelyben további adatmegosztásra és a kutatási eredményekhez való hozzáférés biztosítására szólította fel Pekinget.
Mao Ning szóvivő kiemelte, hogy Kína már öt éve azonnal tájékoztatta az Egészségügyi Világszervezetet (WHO) az új típusú koronavírussal kapcsolatos felfedezéseiről, és azóta is következetesen ragaszkodik a tudományos nyitottság és átláthatóság elveihez.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hétfőn közzétett nyilatkozatában újfent sürgette Kínát, hogy ossza meg a koronavírus-járvány során összegyűjtött adatokat és kutatási eredményeket. Ezek az információk kulcsfontosságúak lehetnek a Covid-19 eredetének megértésében. "A világ nem tud felkészülni a jövőbeli járványokra átláthatóság, adatmegosztás és nemzetközi együttműködés nélkül" - figyelmeztettek a szervezet képviselői.
2023 elején Kínában először bocsátották rendelkezésre a koronavírus-járvány kezdete óta gyűjtött adatokat egy nemzetközi adatbázis számára. Ez a lépés néhány hónappal azután történt, hogy az ország eltörölte az összes járványügyi korlátozást, és újra megnyitotta határait.
2021-ben egy WHO vezette csoport több hetet töltött a városban és környékén, és megállapították, hogy a vírus minden bizonnyal a denevérektől származik, és egy közvetítőállatra átterjedve később már emberek megfertőzésére is képes volt. Ennek a teóriának a részletes bizonyításához azonban további kutatásokra és adatokra lett volna szükség.
Egy nemzetközi kutatócsoport által nyilvánosságra hozott adatok alapján kiderült, hogy több állatfaj, köztük a nyestek DNS-mintái is megtalálhatóak voltak a SARS-CoV-2-vel, a koronavírus-járványt kiváltó vírussal fertőzött minták között. Ez arra utal, hogy ezek az állatok valószínűleg a betegség terjedésének egyik legfontosabb közvetítő szereplői voltak.
A WHO legfrissebb jelentése alapján világszerte több mint 760 millió koronavírus-fertőzést és 6,9 millió halálesetet dokumentáltak. Noha 2023 végére a világszervezet feloldotta a Covid-19 miatti nemzetközi egészségügyi vészhelyzetet, a szakértők figyelmeztetnek: a járvány emlékeztet minket arra, hogy a jövőben új, súlyos következményekkel járó vírusok is megjelenhetnek.