Vučević: Komoly bonyodalmakat okozhat, ha az Egyesült Államok visszavonul Koszovóból.

Miloš Vučević, a leköszönő szerb miniszterelnök, pénteki nyilatkozatában arra figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok esetleges kivonulása a KFOR koszovói biztonsági erőkből komoly bonyodalmakat okozhat a terület biztonsági helyzetében, amelyet ő továbbra is szerb tartománynak tekint.
Vučević Szarajevóban újságírói kérdésre válaszolta ezt. Német sajtóértesülések szerint ugyanis az Amerikai Egyesült Államok távozhat a koszovói Bondsteel támaszpontról. A kormányfőtől azt kérdezték, hogy mit jelenthet ez Pristina számára. Vučević azt mondta, ez Donald Trump amerikai elnök és adminisztrációjának döntésétől függ és hozzátette, Szerbia figyelemmel kíséri a helyzet alakulását.
"Ez megbonyolíthatja Koszovóban a biztonsági helyzetet. Mindaz, ami a geopolitikai színtéren történik, Ukrajnával és a NATO-val kapcsolatosan is, mindebben törés állhat be" - fogalmazott a szerb kormányfő.
Hangsúlyozta, a kumanovói egyezmény értelmében a KFOR feladata, hogy szavatolja Koszovó Autonóm Tartomány minden polgárának biztonságát, különös tekintettel a szerb nemzeti közösségre, és kiemelte, abszolút mértékben elfogadhatatlan, hogy a KFOR helyére az "úgynevezett" koszovói biztonsági erők lépjenek.
"Ez számunkra igen veszélyes. Azt, hogy Amerika másképpen osztja-e majd el európai erőit, nem tudhatjuk. Figyeljük a helyzetet és mérlegelünk, hogy mit jelent ez Szerbia és a Koszovóban élő szerbek szempontjából" - mondta Vučević.
Rámutatott, hogy érdemes megvárni a február 9-i választások eredményeit, mielőtt megítéljük, ki alakít majd kormányt Koszovóban. Vučević véleménye szerint Albin Kurti koszovói miniszterelnök valószínűleg megpróbálja még fél évig fenntartani technikai mandátumát, ugyanis nem rendelkezik a szükséges parlamenti többséggel.