Vučić és Orbán Belgrádban folytattak megbeszéléseket (Frissítve) | Vajdaság MA Belgrád szívében zajlott a két vezető, Aleksandar Vučić és Viktor Orbán találkozója, ahol a régió aktuális kihívásairól és együttműködési lehetőségeikről esett szó. A megbeszé

Aleksandar Vučić szerb elnök ma Belgrádban találkozott Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel, aki delegációjával hivatalos munkalátogatáson tartózkodik Szerbiában.
"Ma egész napos konzultációkat folytatunk Belgrádban, és stratégiai párbeszédet vezetünk négy fontos témáról: a geopolitikai helyzetről és a külpolitikáról, a gazdaságról és a kétoldalú kapcsolataink fejlesztéséről, az együttműködésről a védelem és biztonság terén - beleértve a gyártási folyamatot a hadi iparban -, valamint minden más területről, amely a Szerbia és Magyarország közötti partnerséget érinti" - írta Vučić az Instagramon.
Hangsúlyozta továbbá, hogy büszke a barátságra és a szerb-magyar történelem eddigi legjobb kapcsolataira.
A magyar Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály közleménye szerint az MTI-nek nyilatkozva a felek megbeszéléseket folytattak a magyar-szerb energetikai együttműködés további fejlesztéséről.
"A orosz-ukrán konfliktus következményeként kialakult szankciós helyzetben Szerbia kulcsfontosságú szereplővé vált a magyar földgázellátás szempontjából. Naponta 20 millió köbméter földgáz érkezik Magyarországra Szerbián keresztül" – tájékoztatott a kommunikációs főosztály.
A következő stratégiai célkitűzés a két ország közötti kőolajvezeték kiépítése, továbbá a villamosenergia-összeköttetés kapacitásának megduplázása. Jelenleg mindkét beruházás előkészítése aktívan zajlik – tájékoztattak a források.
Hamarosan megkezdődik az új kőolajvezeték kiépítése Magyarország és Szerbia határán, ami jelentős lépést jelent az adott térség üzemanyag-ellátásának stabilitása érdekében - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Belgrádban.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium legfrissebb közleménye alapján a tárcavezető hangsúlyozta, hogy Európa egy sor bonyolult kihívással küzd, melyek közül kiemelkedik az energiaválság. Ez a helyzet részben az Oroszország elleni szankciók, valamint Ukrajna helyzetének következményeként alakult ki.
"Ukrajna kulcsszerepet játszik Európa energiaválságának kialakulásában, hiszen az ország leállította azt a földgázvezetéket, amely Oroszország irányából, keleti irányban szállította a földgázt, különösen Közép-Európa felé."
Majd rámutatott, hogy ennek nyomán több közép-európai ország is nehéz helyzetbe került, a tranzitot pedig Ukrajna helyett ma már Szerbia biztosítja a régió számára.
"Magyarországra naponta több mint húszmillió köbméter földgáz érkezik Szerbián keresztül, ami éves szinten körülbelül 7,5 milliárd köbmétert jelent. Amennyiben Szerbia nem biztosítaná a gáztranzitot hazánk felé, komoly problémákba ütköznénk, nemcsak mi, hanem a szlovákok is, és általában Közép-Európa helyzete is kritikus lenne" - emelte ki.
"Ukrajna cserben hagyta Közép-Európát az energiaellátás biztonsága szempontjából. Szerbia az az ország, amely felelős, megbízható tranzitországként, korrekt tranzitországként viselkedve biztosítja számunkra a megfelelő földgázmennyiség szállítását" - tette hozzá.
Szijjártó Péter kiemelte, hogy a két ország ráadásul még szélesebbé teszi az energia-együttműködését, ugyanis hamarosan megkezdődik egy új kőolajvezeték építése.
"A kőolajvezeték keleti irányból érkezik, és Magyarországon keresztül biztosítja Szerbia energiaellátását is. Szerbia üzemanyag-ellátása különösen jelentős számunkra, mert ha bármilyen probléma merülne fel a kőolajellátásában, az komoly következményekkel járna a közép-európai régió üzemanyagellátására nézve. Egy esetleges zavar súlyos benzin- és dízelár-emelkedéseket idézhetne elő, ami komoly gazdasági kihívásokat okozna."
"Így tehát megépítjük a Magyarországot Szerbiával összekötő kőolajvezetéket, 2027-re kész is leszünk, 180-190 kilométert építünk Magyarországon, és ennek a nyomán az egész térség üzemanyagellátását biztonságban tudhatjuk, emiatt nem kell például benzináremelésre számítani majd a jövőben" - fűzte hozzá.
A miniszter ezt követően hangsúlyozta, hogy a két ország 2028-ig a villamosenergia-összeköttetés kapacitását is kétszeresére növeli.