A növényi olajok és a cukor árának csökkenése figyelmet érdemlő jelenség a mezőgazdasági piacon. A legfrissebb hírek szerint ezek az alapvető termékek egyre olcsóbbá válnak, ami jelentős hatással lehet a gazdálkodókra és a fogyasztókra egyaránt. A változá

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteken közzétett jelentése alapján januárban visszaesett az élelmiszer-alapanyagok globális piaci indexe. A hónap során az átlagos érték 124,9 pontra esett, ami 1,6%-kal kevesebb, mint a decemberi adat.
Az esés hátterében a növényi olajok és a cukor nemzetközi jegyzéseinek jelentős zuhanása áll.
A FAO élelmiszerár-index - ami a nemzetközi kereskedelem legfontosabb élelmiszer-alapanyagainak havi árváltozását követi -, 6,2%-kal volt magasabb az egy évvel ezelőtti értékéhez képest, azonban 22,0%-kal elmaradt a 2022 márciusában elért csúcstól.
A FAO cukorárindexe decemberhez képest 6,8%-kal, az egy évvel korábbi szinttel szemben pedig 18,5%-kal esett vissza, mely főként a javuló globális ellátási kilátásoknak köszönhető - ez a Brazíliában általánosságban kedvező időjárási viszonyok miatt van és az indiai kormány döntése okán, hogy folytassák a cukorexportot.
A januári visszaesést elsősorban a pálma- és repceolaj világpiaci árának csökkenése okozta, míg a szója- és napraforgóolaj jegyzése változatlan maradt.
A FAO húsfélékre vonatkozó árindexe januárban 1,7%-kal csökkent, ami azt jelzi, hogy a juh-, sertés- és baromfihús nemzetközi árai jelentős visszaesést mutattak. Ez a csökkenés felülmúlta a marhahús árában tapasztalható emelkedést.
A FAO gabonaárindexe decemberhez képest 0,3%-kal emelkedett, azonban a 2024. januári szinthez képest még mindig 6,9%-kal elmarad. A búza exportára viszonylag enyhén csökkent, míg a kukorica ára emelkedett, amely részben az Egyesült Államokra vonatkozó, csökkentett termelési és készlet-előrejelzéseknek tudható be. Ezen felül a FAO rizsfélékre vonatkozó árindexe januárban 4,7%-kal alacsonyabb volt, köszönhetően a bőséges exportálásra alkalmas készleteknek.
A tejtermékek ára 2,4%-kal nőtt december óta, és 20,4%-kal a 2024. januári szinthez képest. Az emelkedés hátterében a nemzetközi sajtjegyzések 7,6%-os havi növekedése áll, amely ellensúlyozta a vaj és a tejpor árának csökkenését. További részletek itt olvashatók.